Awards

Life Members

Jason Jnes

YEAR NAME
* Deceased
2000 Robert Beakley*
2001 Jim Horne
2005 Ian Anderson
2006 Greg Dickens
2006 Tony Hilder
2007 Kathy Badcock
2011 Mick Arnold
2011 Steve Maxwell
2012 Chris Badcock
2012 John Gibb
2013 David Banks
2013 Kevin Foot*
2014 Michael Bomford
2014 Phil Geason
2015 Chris Donnelly
2015 John Barwick
2016 Andrew Hopwood
2016 Michael Hope
2017 Bob Matters
2017 Chris Lovell
2019 Sally Donnelly
2019 Steven Hay
2020 Shelley Willmott
2020 Colin Duggan
2021 Russell Cripps
2021 Julie Doran
2022 Tony Willmott
2022 Jim Ransom
2023 Janet Cripps
2023 Jason Jones
STJFL Presidents

 

YEARS NAME
1995-1997 Roger Viney
1997-1999 Colin Von-Bibra
1999-2002 Ian Anderson
2002 to current Jim Horne
Robert Beakley Medal BOYS Competition Grades (Fairest & Best)

 

ltiple Winners

2022/2021 Connor Downham, North Hobart / Lindisfarne  (u18/U16.5)

2022/202 Jade Clark, Claremont (U15A2/U13A2)

2020/2019  Harrison McLeod,  North Hobart  (U14/U13)

2019/2018/2017 Callum Thompson, Claremont  (U15/U14/U13)

2019/2018  Fergus Kenny, Lauderdale (U16.5/U16)

2013/2012 Kyle Palmer-Hughes, Clarence (U16/U14)

2012/2011 Ben Denduang, Sandy Bay (U14A2/ U13A1)

2010/2009 #Mitchell Hibberd, Lauderdale (U14A1/U13A1)

2006/2005 #Josh Green, Sorell  (U14A1/U13A1)

2004/2002 Joe Arnold, Sandy Bay (U15/U13)

2001/2000 ^Matthew Wade, Lauderdale (U14/U13)

1997/1996 Jay Wright, Sorell (U14/U13)

1996/1995 Preston Downie, Lauderdale (U14/U13)

# AFL Drafted   ^Australian Cricket Player

YEAR COMPETITION GRADE NAME CLUB
2023 U18 Reilly Banks Lauderdale
2023 U16.5 Roy Stevenson Kingbrough Tigers
2023 U15 Shaun Kongwa Kingbrough Tigers
2023 U14 Benjamin Russell Lindisfarne
2023 U13 Billy Banks-Smith Sandy Bay
2022 U18 Connor Downham North Hobart
2022 U16.5 Connor Ling Brighton
2022 U15A1 Anthony Volta North Hobart
2022 U15A2 Jade Clark Claremont
2022 U14A1 Hugh McCallum Clarence Red
2022 U14A2 Cowan Duncan South East Giants
2022 U13 Jed Freeman Lauderdale
2021

U18

Joint Winners

Jesse Price

Max Lamb

Ozzie Warnbrunn

Launceston

Clarence

Lauderdale

2021 U16.5 Connor Downham Lindisfarne
2021 U15 Tommy Bennett Sandy Bay
2021 U14A1 Brock Watkins Lindisfarne
2021 U14A2 Zayden Braslin Glenorchy
2021 U13A1 Benjamin Barwick Claremont Bulldogs
2021 U13A2 Thomas Crossin South East Giants
2020 U18 Thomas McGann North Hobart
2020 U16.5 Fletcher Hooker Lauderdale
2020 U15A1 Flynn Marshall Clarence
2020 U15c Tobias Godfrey Huonville Lions
2020 U14A1 Hrrisn McLeod North Hobart
2020 U13A1 Ned Marriott Lindisfarne
2020

U13A2

Joint Winners

Jade Clark

Blake Doyle

Claremont

Huonville Lions

2019 U18 Jakob Williams North Launceston
2019 U16.5 Fergus Kenny Lauderdale
2019 U15 Callum Thompson Claremont
2019 U14c Jackson Richards Huonville Lions
2019 U14A1 Noah Keogh Kingborough Tigers
2019 U13 Harrison McLeod North Hobart
2018 U18 Sam Lewis-Johnson Clarence
2018 U16 Fergus Kenny Lauderdale
2018 U14c Bailey Wheeler New Norfolk
2018 U14A1 Callum Thompson Claremont
2018

U13

Joint Winners

Josh Berwick

Josh Curtis

Sandy Bay

Clarence

2017 U18 Alex Bresnehan Clarence
2017 U16A2 Rhys Prouse Sorell
2017 U16A1 George O’Neill Southern Storm
2017 U14 #Sam Banks Clarence
2017 U13 Callum Thompson Claremont
2016 U16A2 Jack Preshaw Clarence
2016 U16A1 Lachlan Ayliffe Kingborough Tigers
2016 U14A1 Adrian Butterworth Clarence
2016 U13 Will Splann Lindisfarne
2015 U18 Joshua Whitford-Marriott New Norfolk
2015

U16A2

Joint Winners

Ryan Banks-Smith

Zac Triffett

New Norfolk

New Norfolk

2015 U16A1 Ryan Sproule Glenorchy
2015 U14A2 Zachary Roberts Lauderdale
2015 U14A1 Mitchell Cooke Kingborough Tigers
2015 U13A2 Jye Bearman New Norfolk
2015 U13A1 Alex Continenza Clarence
2014 U18 Jake Males Glenorchy
2014 U16A3 Liam Wakefield Brighton
2014 U16A2 Henry Prichard Kingborough Tigers
2014 U16A1 William Press Clarence
2014 U14 Cooper Best Lindisfarne
2014 U13 Bailey Gordon Southern Storm
2013 U18 Jack McCulloch North Hobart
2013 U16A2 Brendan Klok Sorell
2013 U16A1 Kyle Palmer-Hughes Clarence
2013 U14A2 Zac Triffett New Norfolk
2013 U14A1 Lachlan Clifford Southern Storm
2013 U13 Sam Berry Glenorchy
2012 U18 Jai Dharmawardena Sandy Bay Lions
2012 U16 Nicholas Burk Kingborough Tigers
2012

U15

Joint Winners

Luke Murfitt-Cowen

Mitchell Salter

Clarence

Clarence

2012 U14A1 Kyle Palmer-Hughes Clarence
2012 U14A2 Ben Denduang Sandy Bay
2012 U13 Chris Ransom North Hobart
2011 U16 Braden Figg Sorell
2011 U15 Phillip Bellchambers Clarence
2011 U14A2 Josh Berry New Norfolk
2011 U14A1 Brandon Batchelor Kingborough Tigers
2011 U13 Ben Denduang Sandy Bay
2010 U16 Sam Heron Sandy Bay
2010

U15

joint winners

Josh Fox

Oliver Brown

Kingborough Tigers

Sandy Bay

2010

U14

joint winners

Joe Sandric

Matthew Smith

#Mitchell Hibberd

Kingborough Tigers

Glenorchy

Lauderdale

2010 U13 Harrison Taylor Lindisfarne
2009 U15A2 Luke Stewart Huonville Lions
2009 U15A1 Jacob Wigg New Norfolk
2009 U14A2 #Blair Johnson Hobart
2009 U14A1 Perry Mannering Kingborough Tigers
2009 U13 #Mitchell Hibberd Lauderdale
2008 U15 Scott Halliday Lauderdale
2008 U14A2 Rohan Bones Kingborough Tigers
2008 U14A1 Bryden Goninon Hobart
2008 U13 Dylan Fyfe Sorell
2007 U15 Kurt Styles New Norfolk
2007 U14 Simon Dudgeon Lauderdale
2007 U13 Bryden Goninon Hobart
2006 U15 Jackson Cracknell Lauderdale
2006 U14 #Josh Green Sorell
2006 U13 Steven Pearce Lindisfarne
2005 U15 Tom Arnold Sandy Bay
2005 U14 Nick Santi Glenorchy
2005

U13

joint winners

#Hugh Greenwood

#Josh Green

Lauderdale

Sorell

2004 U15 Joe Arnold Sandy Bay
2004 U14 Kyle Smith Brighton
2004 U13 Nathan Ross Glenorchy
2003 U15 Patrick Ross St Virgils
2003

U14

joint winners

Richard Bell

Sam Peacock

Clarence

Sandy Bay

2003 U13 Mykal Wiltshire North Hobart
2002 U15 Nick Auksorius Clarence
2002 U14 Adam Vucica Brighton
2002 U13 Joe Arnold Sandy Bay
2001 U15 Daniel Rattenbury Clarence
2001 U14 Matthew Wade Lauderdale
2001 U13 Blair Kean St Virgils
2000 U16 Luke Shackcloth Clarence
2000 U15 Leigh Proud Lauderdale
2000 U14 Jacob Wessing New Norfolk
2000

U13

joint winners

Matthew Wade

#Sam Isles

Lauderdale

Clarence

1999 U16 Brendan Parsey Southern Cats
1999 U15 Nathan Barwick Brighton
1999 U14 John Fowle New Norfolk
1999 U13 Jeremy Cashion New Norfolk
1998 U16 Luke Carannante Glenorchy
1998 U15 Chris Joyce Claremont
1998 U14 David Maddox New Norfolk
1998 U13 Bobby Keefe Rokeby
1997 U15 Natham Reynolds Sorell
1997 U14 Jay Wright Sorell
1997 U13 Anthony Webb Claremont
1996 U16 Nicholas Leitch Hutchins
1996 U15 Rodney Dann St Virgils

 

1996

1996

 

U14

U13

Preston Downie

Jay Wright

Lauderdale

Sorell

1995 U16 Shaun Goodsell Glenorchy
1995 U15 #Luke Speers St Virgils
1995 U14 Sam Burnett Rokeby
1995 U13 Preston Downie Lauderdale
1994 U14 Jason Britten New Norfolk
1994 U13 #Patrick Wiggins Glenorchy
1993 U14 Jamie Tubb Claremont
1993 U13 Peter Wiggins Hutchins
Robert Beakley Medal GIRLS Competition Grades (Fairest & Best)

Multiple Winners

2022 /2021 Priya Bowering,  Lauderdale

2023 / 2022 / 2020 Mia Barwick,  Claremont Bulldogs

# AFL Drafted

 

YEAR COMPETITION GRADE NAME CLUB
2023 U18 Mischa Barwin Lauderdale
2023 U16 Josephine Rose Kingborough Tigers
2023 U14A1 Mia Barwick Claremont
2023 U14A2 Rozalia Arnold Hobart
2022 U17.5A1 Priya Bowering Lauderdale
2022 U17.5A2 Metasebia Duggan Southern Storm
2022 U15A1 Josephine Rose Kingborough Tigers
2022 U15A2 Shelby Barr South East Suns
2022 U13A1 Mia Barwick Claremont Bulldogs
2022 U13A2 Rozalia Arnold Hobart-Glenorchy
2021 U17.5A1 Anna Edwards Sandy Bay Blue
2021 U17.5A2 Ella Wagner Glenorchy
2021 U15A1 Priya Bowering Lauderdale
2021 U15A2 Maisy Clark Lindisfarne
2021 U13A1 Sophia Foster-Appleby Kingborough Tigers Gold
2020 U17.5A1 #Claire Ransom North Hobart
2020 U17.5A2 Jayme Nattey South East Suns
2020

U15A1

joint winners

Georgia Clark

Mackenzie Williams

Claremont

Lauderdale

2020 U13A1 Arielle Cannell Claremont
2020 U13A2 Mia Barwick Claremont Bulldogs
2019 U16 Mimosa Middleton-Miller Kingborough Tigers
2019 U14 Dasash Danekew North Hobart
2018 U17 Charlie Lovell New Norfolk
2018 U15 Kasey Gray North Hobart
2018 U13 Brooke Barwick Claremont
2017 U17 #Perri King New Norfolk
2017 U14 Ellie Foster Lauderdale
League Coach of the Year
YEAR Gender NAME CLUB, AGE GROUP
2023 Girls Shelby Leonard Channel U9
2023 Boys Trent Saunders New Norfolk U11
2022 Girls Libby Johnstone Sandy Bay U17.5
2022 Boys Jeremy Brereton Kingborough Tigers U15
2021 Girls Joel Martyn Huonville Lions U17.5
2021 Boys Jeremy Busch Lindisfarne U16.5
2020 Girls Dean King New Norfolk U17
2020 Boys Peter Czerkiewicz Launceston U18
2019 Sam Coetzee Glenorchy U18
2018 Jim Ransom North Hobart U15 Girls
2017 Adrian Broomhall Lauderdale u13
2016 Ray Becker North Hobart U16
2015 Chris Burgess Lindisfarne u13 & u16
2014 Andrew Dean Central Hawks u8
2013 Adam Doran North Hobart u18
2012 Scott Williams Southern Storm u13
2011 Larry Hude Channel u12
2010 Mark Spong Lindisfarne u12
2009 John Barwick Sandy Bay u15
2008 Rod Backhouse Kingborough u14
2007 Matt Anning Huonville Lions u12
2006 Tim Pearce Kingborough Tigers u9
2005 Bob Matters Glenorchy u11
2005 Ted Cook (skipper) Lauderdale u15
2004 Greg Allanby Clarence u15 Youth
2004 Reg Bedford Brighton u11 juniors
2003 Tony Hilder Glenorchy u13
2002 Mick Arnold Sandy Bay u13
2001 Greg Dickens Clarence u15
2000 John Gibb North Hobart u9
1999 Mike Oakley Kingborough u9
League Volunteer of the Year
YEAR NAME CLUB
2023 Ben Atkin Claremont
2022 Wade Gleeson New Norfolk
2021 Kelly Males Glenorchy
2020 Russell Cripps Hobart
2019 Nerissa Alomes Triabunna
2018 Nathan Mansell Claremont
2017 Justin Foster Lauderdale
2016 Shelley Willmott Claremont
2015 Kristy Harrison Huonville Lions
2014 Bill Trethewie Sandy Bay
2013 Scott Donaghy Lindisfarne
2012 Ricky McCulloch North Hobart
2011 Bevan Harman Claremont
2010 Sally Donnelly Kingborough Tigers
2009 David Knowles Kingborough Tigers
2008 Carleen Chandler Lauderdale
2007 Gerard Flack Claremont
2006 Debbie Davenport Glenorchy
League Leadership Award
YEAR NAME CLUB
2023 Anne Rathjen Kingborough Tigers
2022 Stuart Hammond Sandy Bay Lions
2021 Brad Sculthorpe Channel
2020 Ann Burns New Norfolk
2018 Sally Donnelly Kingborough Tigers
2017 Tony Ryan Richmond
2016 Tony Willmott Claremont
2015 Colin Duggan Southern Storm
2014 Julie Doran North Hobart
League Sports Trainer of the Year
YEAR NAME CLUB
2023 Josh Cunningham North Hobart
2022 Allison Midgley Claremont
2021 Simon Street New Norfolk
2020 Ziggy Haremza North Hobart
2019 David Allen North Hobart
2018 Melissa Kelly Kingborough Tigers
Thank you to our Partners